054-4522020 |  052-6005427

       

מרכז הדרכת הוריםבשביל היחסים במשפחה

style="font-family:arial,helvetica,sans-serif;">Site by Armadil
style="font-family:arial,helvetica,sans-serif;">Powered by Webydo
הצבת גבולות לילדים גרושים
הורה שעבר פרידה ו/או גירושין, מכיר מקרוב את "מזוודת האתגרים" המתווספת באופן אוטומטי לתהליך הכואב ממילא.
טיפול בבירוקרטיה, התארגנות פיננסית מחודשת, טיפול עצמאי בכל הקשור לניהול הבית, שמירה על שגרת עבודה גם כשאין כוח נפשי ופיזי ובנוסף על כך, היערכות מחדש בגידול הילדים.
                                 
גידול ילדים על ידי אם או אב לאחר גירושין אינו פשוט בין אם מדובר על השלב הראשוני של הפרידה, בין אם לאחר תקופה ובין אם אחד מבני הזוג נישא מחדש או נכנס למערכת יחסים.

התמודדות חדשה – אתגרים מוכרים
הורה יחיד, נדרש לבנות עצמו כדמות סמכותית יחידה בעיני הילדים, לקבל החלטות הקשורות לגידולן ללא פרטנר, לחץ שהילדים מפעילים על כל אחד מההורים בנושאים הקשורים למתנות ומתירנות, כמו גם נקיפות המצפון שיש לנו מעצם המצב החדש שהם נמצאים בו למרות שלא בחרו בכך; תיאום עמדות עם בן הזוג הקודם לגבי נושאים עקרוניים (נסיעה, לינה אצל חבר/ה, השתתפות בהוצאות אבחון לילד וכו') וכמובן לתת לילדים אווירה של יציבות וביטחון.

האם יש הדרכת הורית עם עקרונות אחרים להורים גרושים הזקוקים לעזרה בהצבת גבולות לילדיהם ?
בהרצאה שהעברנו לא מזמן, העירה את תשומת לבנו אמא גרושה המגדלת לבד שלושה ילדים, כי הדוגמאות בהרצאה היו סביב משפחה אידאלית של שתי הורים ושני ילדים. חשוב להדגיש כי עקרונות הצבת גבולות לילדים, כמו גם יצירת אווירה משפחתית וכיצד לתת חיזוק חיובי לילדים באופן שיבנה את הביטחון העצמי שלהם – תקפים לכל סוג של משפחה באשר היא.

משפחה של שני הורים ושני ילדים, משפחה של אם חד הורית לארבעה, משפחות של זוגות חד מיניים, משפחות של הורים גרושים שנכנסים לזוגיות חדשה על כל המטען ששני הצדדים מביאים.

ההדרכה היא אותה הדרכה, העקרונות הם אותם עקרונות. הדרך לביסוס סמכות הורית עבור הורים גרושים המגדלים את ילדיהם לבד, ללא ספק אינה קלה ומחייבת המון סבלנות, התמדה ועקביות שלא תמיד נמצאים בשפע עקב אילוצי החיים.

אוזן קשבת וניסיון אישי של חברה טובה יכולים לסייע וכן לעיתים קרובות, הדרכה מקצועית במסגרת סדנת הורות להורים גרושים או ייעוץ פרטני ממוקד, יכול לתרום לשינוי משמעותי בקשר האישי ובתקשורת בין ההורה לילדים.

דוגמאות לגבולות בבית : שעת שינה, התארגנות בבוקר, מותר ואסור אצל חברים, התנהגות בקניון, התארגנות לארוחת ערב וכיבוי "מסכים" ועוד. רוצים שילדיכם ישמעו לכם וישתפו פעולה ? היו קשובים אך נחושים. המנעו מלבקש מהם לכבות את הטלויזיה כשאתם במטבח או באמצע כביסה. זה שווה 5 דקות. גשו אליהם, הגדירו שעה לכיסוי הטלויזיה והיו מאוד ברורים. היעזרו בסבלנות והיו עקביים בגבולות שהגדרתם.

זכרו ! גם כשאתם מגדלים את הילדים לבד, אתם האדריכלים של הבית. דעתכם חשובה לילדיכם וכך גם הגבולות שאתם מגדירים בתוך התא המשפחתי. גבולות ידועים וברורים שמקפידים עליהם; מעניקים לדור ההמשך שלכם ביטחון והגנה, ולכם שקט נפשי.

לעיון במשובים של הורים ממליצים לחצו כאן

כותבות המאמר - עידית מאיר ואתי מינדל מנהלות את "בשביל היחסים במשפחה" מרכז הדרכת הורים, השתתפו באירוח מומחה בקבוצת הפייסבוק " מדורת השבט - המקום להורים גרושים " וענו על שאלות בנושא הצבת גבולות לילדים להורים גרושים.