054-4522020 |  052-6005427

       

מרכז הדרכת הוריםבשביל היחסים במשפחה

style="font-family:arial,helvetica,sans-serif;">Site by Armadil
style="font-family:arial,helvetica,sans-serif;">Powered by Webydo
כל האמת על שקרים אצל ילדים
אמירת האמת מהווה ערך מרכזי ומהותי בחינוך ילדים, כחלק מהתווית עולם הערכים לילד הצעיר. עידית מאיר, מסבירה מדוע ילדים משקרים, ומעניקה עצות פרקטיות לחינוך וגידול ילדים לערך חשוב זה.

במאמר שכתבה עידית מאיר יועצת משפחתית ומדריכת הורים בנושא, ופורסם לראשונה בפורטל התוכן המקצועי להורים וילדים " אתזה ", ניתן הסבר מוחשי לסיבות לשקרים אצל ילדים בכל גיל, מתי מופיע שקר אצל ילדים וכיצד זה קשור לגילם ולשלבי התפתחותם. מה קורה כשילד משקר להוריו מפעם לפעם, איך מסבירים לילדים על השקר ותוצאותיו, ועצות פרקטיות להורים, כיצד  למזער את תופעת השקרים אצל ילדים.

במאמר יש התייחסות לשקרים אצל ילדים לפי גילאים בו מתייחסת הכותבת לסיבות שילדים משקרים. לדוגמא : בדיקת גבולות, שקר כביטוי של רגשות, שקרים כדי להשיג תשומת לב או כדי להשיג תחושת כוח ושליטה ויש ילדים שמשקרים כדי להימנע מעונשים.

כדאי להורים לפתח דפוסי תקשורת יעילה המקדמת דיאלוג, ליצור סביבה בטוחה ואווירה נעימה בבית, לסמוך על הילדים ולתת להם להרגיש שאתם סומכים עליהם באמת. להסביר להם את חשיבות אמירת האמת ושאתם תמיד רוצים לשמוע ולדעת את האמת גם אם היא לא נעימה לאוזניכם (מילד שאיבד בגד בגן, דרך ילד שמחזיר תיק אוכל ריק ומשקר לגבי אכילת הארוחות בכיתה ודרך ילדים בגיל ההתבגרות שמשקרים לגבי התנסותם בעישון, שתיה וכיוצ"ב. שימרו על פרופורציות. מדדו את כמות השקרים ובדקו מהו אופן התייחסותכם לשקר, האם הוא במידה ?

מה עושים כשהילד משקר ? מציבים גבולות, לא מתעלמים מהשקר, מחברים בין הדמיון למציאות ומסבירים לילדים על אמת ושקר בצורה ברורה.

על כך ומתי יש מקום לדאגה, במאמר המלא, "כל האמת על השקר אצל ילדים".

כותבת המאמר : עידית מאיר יועצת משפחתית מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך, שותפה במרכז הדרכת הורים "בשביל היחסים במשפחה".
* מנחת קבוצות הורים וקבוצות זוגות להעשרת הקשר הזוגי, מנחה פרטנית במשפחה.
* יועצת ביחסים בינאישיים במעגל המשפחתי המורחב, בהתמודדות עם פתרון קונפליקטים ביחסי חמה-כלה, גיסות, אחים והורים.